Матјасамоски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матјасамоски јазик
Застапен воБуркина Фасо.
Говорници105.000 (1995)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3stj

Матјасамоски јазиксамоски јазик од поголемата група мандески јазици. Овој јазик се борува во западноафриканската држава Буркина Фасо од околу 105.000 жители, но има и мал број жители во Мали кои го зборуваат овој јазик. Овој јазик е познат и според следните имиња: северозападен самоски јазик, сански јазик, санески јазик, тугански јазик и западноцентрален гоески јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]