Самара (притока на Днепар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самара
Самара
Samara.jpg
Самара во долниот тек
државаУкраина
Слив
УстиеДнепар
Сливна повр.22.600 km2 (8.726 ми)
Физички особености
Должина320 км
Проток
  • Просечен:
    20 m3/s (710 cu ft/s)
Самара (притока на Днепар) на Ризницата

Самара (украински: Самара) – река во Украина, лева притока на Днепар. Градот Днепар се наоѓа во близина на устието на Днепар и Самара.

Самара е долга 320 километри и нејзиниот басен зафаќа површина од 22.600 [[км2]]. Количината вода е променлива, главно заради тоа што таа се напојува од извори кои смрзнуваат во зима, па просечниот истек е 20 m³/s. Ширината на реката варира од 40 до 60 метра, со максимална ширина од 300 метра.

Најважните притоки на Самара се реките Вовча и Бик.

Најголеми градови долж реката се Тернивка и Новомосковск

Координати: 48°28′51″N 35°09′13″E / 48.48083° N; 35.15361° E / 48.48083; 35.15361