Салва Кир Мајардит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салва Кир Мајардит
Salva Kiir Mayardit
Претседател на Јужен Судан
На должноста
Стапил
9 јули 2011
Потпретседател Риек Мачар
Претходник основање на позицијата
Претседател на Јужен Судан
На должноста
30 јули 2005 – 9 јули 2011
в.д. до 11 август 2005
Потпретседател Риек Мачар
Претходник Џон Гаранг
Наследник уникување на позицијата
Заменик претседател на Јужен Судан
На должноста
11 август 2005 – 9 јули 2011
Претседател Омар ал Башир
Претходник Џон Гаранг
Наследник TBD
Заменик претседател на Јужен Судан
На должноста
9 јануари 2005 – 11 август 2005
Претседател Џон Гаранг
Претходник основање на позицијата
Наследник Риек Мачар
Лични податоци
Роден(а) 1951 (воз. 71–72 г.)
Бахр ел-Газал, англоегипетски Судан (денес Јужен Судан)
Партија Суданско Народно Ослободително Движење
Вероисповед Римокатоличка црква[1]

Салва Кир Мајардит (англиски: Salva Kiir Mayardit, динкаски: Salva Kiir Mayardit, роден 1951) е првиот претседател на Јужен Судан.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кир е дел од народот Динка и тој е роден во 1951 година. Во 1960-те години Кир се приклучил на Ањања за време на Првата суданска граѓанска војна. Во 1972 година со договорот меѓу Јужен и Северен Судан во Адис Абеба, Кир бил поставен за офицер од низок ранг.[2] Во 1983 година, Кир и останати јужносудански бунтовници се приклучиле кон движењето наречено Суданско Народно Ослободително Движење кое било основано за време на Втората суданска граѓанска војна, каде Кир се покажал како клучна фигура.[3] Подоцна, Кир се избил на врвот на движењето и станал водач на военото крило.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Church and state, The Economist, dated Jan 20th 2011, 18:01
  2. 2,0 2,1 „Profile: Salva Kiir“. BBC News]]. 2 August 2005. Посетено на 26 January 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. Johnson, Douglas H. (2003). The Root Causes of Sudan's Civil Wars. Indiana University Press. стр. 66. ISBN 0253215846.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Политички функции
Нова титула Заменик претседател на Јужен Судан
2005
Наследник
Риек Мачар
Претходник
Џон Гаранг
Претседател на Јужен Судан
2005–2011
укинување на позицијата
Заменик претседател на Судан
2005–2011
Наследник
TBD
Нова титула Претседател на Јужен Судан
2011–денес
На должноста