Претседател на Јужен Судан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседател на на Јужен Судан
Flag of South Sudan.svg
Salva Kiir Mayardit.jpg
Функционер
Салва Кир Мајардит

од 9 јули 2011 г.
Мандат5 години
Прв функционерСалва Кир Мајардит
Создадена9 јули 2011
ЗаменикЗаменик претседател на Јужен Судан

Претседателот на Јужен Судан е највосоката политичка функција во оваа африканска држава. Во 2011 година за претседател на Јужен Судан бил избран Салва Кир Мајардит.

Претседатели на Јужен Судан[уреди | уреди извор]

период на служба назначен политичка гарнитура белешки
Влада на Јужен Судан автономен
9 јули 2005 до 30 јули 2005 Џон Гаранг, Претседател на Владата СНОД умрел на 30 јули во авионска несреќа
30 јули 2005 дп 11 август 2005 Салва Кир Мајардит, в.д. претседател на Владата СНОД
11 август 2005 до 9 јули 2011 Салва Кир Мајардит, Претседател на Влада
Јужен Судан независност од Судан
9 јули 2011 до денес Салва Кир Мајардит, Претседател СНОД

Белешка: Претседателот на Јужен Судан бил Заменик претседател на Судан за време на обединет Судан.

Поврзано[уреди | уреди извор]