Салвадор Собрал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салвадор Собрал
ComM
Собрал на Евровизискиот натпревар црвениот тепих во Киев во 2017 година
Животописни податоци
Родено имеСалвадор Вилар Брамкамп Собрал
Роден(а)28 декември 1989(1989-12-28)(34 г.)
Лисабон, Португалија
Жанрови
Занимањапејач
Инструменти
  • вокал
  • пијано
Период на активност2009–present
ИздавачиВалентим де Карваљо
Соработници

Салвадор Вилар Брамкамп Собрал ComM (португалски изговор: [saɫvɐˈðoɾ viˈlaɾ bɾɐ̃ˈkɐ̃p suˈβɾaɫ], роден на 28 декември 1989 година) - португалски пејач, кој победил на натпреварот за песна на Евровизија 2017 година за Португалија со песната „Amar pelos dois“, напишана и составена од неговата сестра Луиса Собрал.[1] Притоа, тој и ја дал на Португалија својата прва победа на натпреварот од своето деби во 1964 година, завршувајќи ја најдолгата победа на земјата во историјата на Евровизија (53 години). Собрал исто така го држи рекордот на Евровизија како победник со највисок скок, кој заработил вкупно 758 бода според сегашниот систем за гласање, откако победил на гласањето на жирито и на телевизијата.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CNN, Laura Smith-Spark and Steve Almasy. „Portugal's Salvador Sobral wins Eurovision Song Contest“. CNN. Архивирано од изворникот на 16 May 2017. Посетено на 2017-05-17.
  2. Laura Smith-Spark and Steve Almasy. „Portugal's Salvador Sobral wins Eurovision Song Contest“. CNN. Архивирано од изворникот на 13 May 2017. Посетено на 14 May 2017.
  3. „Full coverage: Eurovision 2017“. BBC. 13 May 2017. Архивирано од изворникот на 14 May 2017. Посетено на 13 May 2017.