Сава Готски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сава Готски
Роден(а) 334, Романија
Починал(а) 372, Buzău river valley, Romania
Почитуван(а) во православие, Древноисточни цркви, Римокатоличка црква
Слава 15 април

Сава Готски е христијански светец од 4 век.

Според христијаните некој готски кнез дошол во селото, во коe што живеел Сава и ги прашал селаните, дали во нивното село има христијани. Тие со заклетва го уверувале дека нема ни еден. Тогаш Сава застанал пред кнезот и пред народот и рекол дека тој е христијанин. Видувајќи го кнезот беден и сиромашен, го пуштил со мир говорејќи: “Тој ниту може да штети ниту да користи!” Другата година пак на Велигден дошол некој свештеник Сансал во тоа село и ја отпразнувал светлата Пасха со Сава. Незнабожците го слушнале тоа, па изненадно нападнале на домот од Сава и почнале со да ги тепаат. Најпосле кнезот го осудил Сава на смрт и го предал на војниците[1].

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 15 април.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 156