Сабуро Кавабучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Сабуро Кавабучи
Лични податоци
Роден на 3 декември 1936(1936-12-03)(87 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1961–1970 Furukawa Electric
Репрезентација
1958–1965 Јапонија Јапонија 26 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Сабуро Кавабучи (роден 3 декември 1936) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Сабуро Кавабучи бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1958 2 2
1959 9 3
1960 1 0
1961 6 1
1962 6 2
1963 0 0
1964 0 0
1965 2 0
Вкупно 26 8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]