СОУ „Крсте Петков Мисирков“ - Демир Хисар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Крсте Петков Мисирков
Лого на СОУ „Крсте Петков Мисирков“ - Демир Хисар.png
Место
Општина: Демир Хисар
Место: Демир Хисар
Основни информации
Контакт информации
Портал www.kpmisirkov.edu.mk

„Крсте Петков Мисирков“ — средно училиште во Демир Хисар, Општина Демир Хисар.

Основање и развој[уреди | уреди извор]

СОУ „Крсте Петков Мисирков“ Демир Хисар, сместено е на периферијата на градот, во непосредна близина на ОУ „Гоце Делчев“ и Здравствениот дом од Демир Хисар. Во непосредна близина на училиштето, се наоѓаат и други објекти како ресурси со кои располага окружувањето на училиштето како на пример, неколку мали претпријатија, трговски друштва, 2 банки итн. Директор на училиштето е г-дин Виктор Митревски, додека наставата во училиштето ја реализираат 32 наставници и еден стручен соработник - училиштен психолог. Во училиштето на редовна настава се запишани 329 ученици, распоредени во 13 паралелки

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]