Рјозо Сузуки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Рјозо Сузуки
Лични податоци
Роден на 16 јули 1939(1939-07-16)(84 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1962–1970 Hitachi
Репрезентација
1961–1968 Јапонија Јапонија 24 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Рјозо Сузуки (роден 16 јули 1939) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Рјозо Сузуки бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1961 1 0
1962 7 0
1963 5 0
1964 2 0
1965 1 0
1966 6 0
1967 0 0
1968 2 0
Вкупно 24 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]