Рохелио Фунес Мори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рохелио Фунес Мори
Rogeliofunesmori.jpg
Лични податоци
Роден на 5 март 1991 (1991-03-05) (29 г.)
Роден во Мендоза, Аргентина
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Ривер Плата
Број 9
Младинска кариера
Далас
Ривер Плата
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009- Ривер Плата 102 (22)
Репрезентација
2012- Аргентина 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Рохелио Габриел Фунес Мори (роден на 5 март 1991 година) — аргентински фудбалер кој игра на позицијата напаѓач за Ривер Плата. Тој е брат близнак на Рамиро Фунес Мори.

Фунес Мори е смeтан за еден од најголемите фудбалски таланти во Аргентина.