Романтичен валцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дел од партитурата на делото

Романтичен валцер (француски: Valse romantique) — импресионистичка композиција за соло пијано од францускиот композитор Клод Дебиси (1862-1918). Компонирана е во 1890.

Снимки[уреди | уреди извор]