Прејди на содржината

Рожец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рожец
Полски рожец (Cerastium arvense)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Каранфили
Род: Рожец
L.
Видови

~ 100, во текстот

Рожецот (науч. Cerastium) е род на едногодишни, зимски едногодишни и повеќегодишни растенија од семејството Каранфили (Caryophyllaceae). Содржи околу 100 вида со распространетост низ речиси целиот свет, но најголема концентрација во северниот умерен појас.[1]

Храна[уреди | уреди извор]

Растенијата од овој род се и храна за ларвите на некои видови молци.

Плевел[уреди | уреди извор]

Во Република Македонија, полскиот рожец (Cerastium arvense) важи за штетен плевел.[2]

Некои видови:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]