Родриго Ели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родриго Ели
Лични податоци
Полно име Родриго Ели
Роден на 3 ноември 1993.(1993-11-03)(30 г.)
Роден во Лажеаду , Бразил
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Депортиво Алавес
Број 4
Младинска кариера
2011–2012 ФК Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 ФК Милан 0 (0)
2012–2013ФК Реџина (loan) 27 (1)
2013–2014ФК Варезе (позајмица) 39 (0)
2014–2015 ФК Авелино` 33 (0)
2015– ФК Милан 3 (0)
ФК Депортиво Алавес (п) 10 (1)
Репрезентација
2011–2012 Италија U-19 7 (0)
2012 Италија U-20 3 (0)
2014– Бразил U-23 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 04:09, 15 декември 2015 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2014

Родриго Ели (роден на 3 ноември 1993 во Лажеаду, Бразил) — бразилски професионален фудбалер кој настапува за ФК Депортиво Алавес, како позајмен играч од ФК Милан.

Својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Гремио Порто Алегре во 2011 година, додека во 2012 година се преселил во редовите на ФК Милан, но веднаш бил испратен на позајмица во ФК Реџина.

На 16 јули 2013 година бил позајмен на ФК Варезе, додека по завршувањето на сезоната, како слободен играч потпишал за ФК Авелино.[1][2].

По успешната сезона во 2014/2015 година, Милан решил да го врати на Сан Сиро, и потпишал со Ели на 10 јуни 2015 година четиригодишен договор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A.C. Milan S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 31 December 2014 (in Italian), PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
  2. „Il difensore Rodrigo Ely è dell'Avellino, a titolo definitivo“ (италијански). A.S. Avellino 1912. 21 July 2014. Посетено на 26 May 2016.[мртва врска]