Рогози

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рогози
Рогози
Период: доцна креда-денес, 65,5-0 мг
Широколистен рогоз (Typha latifolia)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Монокотиледони
клад: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Треви
Семејство: Рогози
Juss.[1]
Родови

шавар (Sparganium)
рогоз (Typha)

Рогози (науч. Typhaceae) — семејство цветни растенија од редот на тревите (Poales).

Согласно системот APG III од 2009 г. семејството има два рода: шаварот (Sparganium) и рогозот (Typha) со вкупно 51 вид.[2]

Кронквистовиот систем од 1981 г. го сместил семејството во редот рогозовидни Typhales, поткласа комелиниди во класата еднолисните (Liliopsida).

Членовите на семејството се мочуришни зелјести растенија with дворедни листови и густи кафеникави шилци на еднополовите цветови.

Најраните фосили (полен и цветови) се најдени во наоди од кредата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stevens, P. F. „ANGIOSPERM PHYLOGENY WEBSITE, version 12“. Typhaceae. Missouri Botanical Garden. Посетено на 9 July 2013.
  2. Christenhusz, M. J. M. & Byng, J. W. (2016). „The number of known plants species in the world and its annual increase“. Phytotaxa. Magnolia Press. 261 (3): 201–217. doi:10.11646/phytotaxa.261.3.1.
  3. „Bremer, K. (2002). "Gondwanan Evolution of the Grass Alliance of Families (Poales)." Evolution, 56(7): 1374-1387“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-28. Посетено на 2017-11-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]