Рогентин (Нојштрелиц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рогентин
Место во Миров
Црква во Рогентин
Црква во Рогентин
Рогентин (Нојштрелиц) is located in Германија
Рогентин (Нојштрелиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Град Миров
Место единици 5
Основни податоци
Површина 72,29 км2
Надм. височина 77 м
Население 618  (31 декември 2012)
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17252
Повик. бр. 039829, 039833
Координати 53°19′N 12°53′E / 53.317° СГШ; 12.883° ИГД / 53.317; 12.883Координати: 53°19′N 12°53′E / 53.317° СГШ; 12.883° ИГД / 53.317; 12.883

Рогентин (германски: Roggentin) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 е дел од градот Миров.