Роберт Билот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Билот
Податотека:File:Robert Bilott.jpg
Роден(а)2 август 1965.(1965-08-02)(58 г.)
Олбани, Њујорк, САД
Алма матерНовиот колеџ на Флорида (БА)
Државен универзитет во Охајо (ЈД)
ЗанимањеАдвокат за животна средина
Познат(а) поГрупна тужба против DuPont во име на тужителите од Паркерсбург, Западна Вирџинија
СопружникСара Барлаџ (в. 1996)
Деца3

Роберт Билот (роден на 2 август 1965 година) е американски адвокат за животна средина од Синсинати, Охајо . Билот е познат по тужбите против DuPont во име на тужителите повредени од отпадот фрлен во руралните заедници во Западна Вирџинија. Билот помина повеќе од дваесет години во судски спорови за опасно фрлање на хемикалиите перфлуорооктаноична киселина (PFOA) и перфлуорооктансулфонска киселина (PFOS).

Судскиот спор на Билот беше основа за мемоарите со наслов „Изложеност: отруена вода, корпоративна алчност и дваесетгодишна битка на еден адвокат против Дупон“ . Тој стана сè поголемо медиумско внимание кон крајот на 2010-тите и стана повидлив преку филмот од 2019 година <i id="mwEQ">Dark Waters</i> (филм 2019) и документарниот филм од 2018 година „Ѓаволот што го знаеме“, кој ги документира неговите правни битки со Дупон. Ова внимание на јавноста доведе до голем број награди, вклучувајќи ја и меѓународната награда за вистински живот .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Билот е роден на 2 август 1965 година во Олбани, Њујорк .[1] Таткото на Билот служел во воздухопловните сили на Соединетите Држави, а Билот го поминал своето детство на неколку бази на воздухопловните сили. Бидејќи семејството често се селело, Билот посетувал осум различни училишта пред да дипломира во средното училиште Ферборн во Ферборн, Охајо . Потоа се стекнал со диплома за уметности по политички науки и урбанистички студии на Њу колеџ во Флорида . Потоа се стекнал со јурис доктор на Правниот колеџ Мориц на Државниот универзитет во Охајо во 1990 година [2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Билот бил примен во барот во 1990 година [3] и ја започнал својата адвокатска пракса во Taft Stettinius &amp; Hollister LLP во Синсинати, Охајо [4] Осум години работел речиси исклучиво за големи корпоративни клиенти и неговата специјалност била бранење хемиски компании.[5] Тој стана партнер во фирмата во 1998 година [1]

Првични дејствија против DuPont[уреди | уреди извор]

Билот го претставуваше Вилбур Тенант од Паркерсбург, Западна Вирџинија, чиј добиток умира.[1] Фармата беше низводно од депонија каде што DuPont фрлаше стотици тони перфлуорооктанска киселина . Во летото 1999 година, Билот поднесе федерална тужба против DuPont во Окружниот суд на Соединетите држави за јужниот округ на Западна Вирџинија . Како одговор, DuPont советувал дека DuPont и Агенцијата за заштита на животната средина на САД ќе нарачаат студија за имотот на фармерот, спроведена од тројца ветеринари избрани од DuPont и тројца избрани од Агенцијата за заштита на животната средина. Кога беше објавен извештајот, тој ги обвини Станарите за добитокот што умира, тврдејќи дека е одговорно лошото сточарство: „лоша исхрана, несоодветна ветеринарна грижа и недостаток на контрола на мувите“.[5]

Откако Билот открил дека илјадници тони PFOA на DuPont биле фрлени во депонијата веднаш до имотот на Tennants и дека PFOA на DuPont го загадува водоснабдувањето на околната заедница, DuPont го реши случајот со Tennants. Во август 2001 година, Билот поднесе колективна тужба против DuPont во име на околу 70.000 луѓе во Западна Вирџинија и Охајо со вода за пиење контаминирана со PFOA, која беше решена во септември 2004 година, со класни бенефиции во вредност од над 300 милиони американски долари, вклучувајќи го и DuPont договор да се инсталираат постројки за филтрирање во шесте погодени водни области и десетици погодени приватни бунари, парична награда од 70 милиони долари и одредби за идно медицинско следење што треба да го плати DuPont до 235 милиони долари, доколку независна научна комисија потврди „веројатни врски“. помеѓу PFOA во водата за пиење и човечки болести.[1]

Откако независната научна комисија заеднички избрана од страна на страните (но се бара според спогодбата да ја плати DuPont) откри дека постои веројатна врска помеѓу пиењето PFOA и ракот на бубрезите, ракот на тестисите, болеста на штитната жлезда, високиот холестерол, прееклампсијата, и улцеративен колитис, Билот започнал да отвора индивидуални тужби за лична повреда против DuPont во име на засегнатите корисници на водоснабдувањето во Охајо и Западна Вирџинија, кои до 2015 година броеа над 3.500. Откако ги загуби првите три за 19,7 милиони долари, во 2017 година ДуПонт се согласи да го реши остатокот од тогашните случаи за 671,7 милиони долари.[1][6] Десетици дополнителни случаи поднесени по спогодбата во 2017 година беа решени во 2021 година за дополнителни 83 милиони американски долари (најавени во врска со спогодбата од 4 милијарди американски долари помеѓу DuPont и неговиот спин-оф, Chemours, за обврските PFAS ), со што вкупната вредност на порамнувањето се внесува во личните случаи на повреди за оние кои се изложени на PFOA во нивната вода за пиење до над 753 милиони долари.[7]

Следни дејства[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Билот поднел нов случај барајќи нови студии и тестирање на поголема група хемикалии PFAS во име на предложената класа на национално ниво од сите во Соединетите држави кои имаат PFAS хемикалии во крвта, против неколку производители на PFAS, вклучувајќи ги 3M, DuPont и Chemours .[8] Овој нов судски спор е во Од May 2020

 .[9] Во март 2022 година, федералниот суд кој го надгледувал случајот потврдил дека случајот ќе продолжи како колективна постапка во име на милиони луѓе со PFAS во крвта.[10]

Известување за медиумите[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, приказната на Билот бил во фокусот на објавената насловна приказна на Натаниел Рич во списанието Њујорк Тајмс, насловена „Адвокатот кој станал најлошиот кошмар на Дупон“. Приказната на Рич подоцна беше објавена во неговата книга, Втора природа (2021).[11] Работата на Билот беше прикажана и во опширните написи во Хафингтон пост („Добредојдовте во убавиот Паркерсбург“) и „Пресек“ (серијата „Тефлон токсин“ во повеќе делови).

Роберт Билот е автор на познатите мемоари Exposure: Poisoned Water, Corporate Greed and One Lawyer's Twenty-year Battle Against DuPont, првпат објавен на англиски во 2019 година од Atria Books,[12] и подоцна преведен на кинески (2022) [13] и јапонски (2023).[14] Верзијата на аудио книгата ја раскажува Џереми Боб, а првото поглавје го раскажува Марк Руфало . Приказната на Билот, исто така, стана основа за Dark Waters, филм од 2019 година во кој глуми Марк Руфало како Билот и Ен Хатавеј како сопругата на Билот, Сара Барлаџ. Приказната е прикажана и во долгометражниот документарен филм Ѓаволот што го знаеме ; шведскиот документарен филм, Токсичниот компромис ; била тема на поемата „ Слив на вода“ од американскиот поет лауреат Трејси К. Смит ; е темата на епизодата „Токсични води“ од повеќеделниот долгометражен документарен филм „ Парчед “, што се емитуваше на ТВ каналот „Нешнал џиографик“ во 2017 година.

Тој е исто така тема за песната и видеото „Deep in the Water“ од The Gary Douglas Band, и песната „Blank“ / „Worker“ од емо-ревивалскиот бенд The World Is a Beautiful Place &amp; I Am Nonger Afraid to Die .[15] Тој, исто така, се појавува во Devil Put The Coal In The Ground, документарен филм од 2022 година за страдањето и уништувањето што ги носи индустријата за јаглен и нејзиниот пад.[16] Билот го напишал и предговорот на книгата Forever Chemicals Environmental, Economic and Social Equity Concerns with PFAS in the Environment,[17] објавена во 2021 година од CRC Press. Тој, исто така, се појавува во филмот објавен во 2023 година со наслов, Изгорени: Заштита на заштитниците, кој се фокусирал на изложеноста на PFAS меѓу пожарникарите.[18]

Признанија[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Билот ја добил меѓународната награда за правилен живот, позната и како „Алтернативна Нобелова награда“, за неговата децениска работа на прашањата за хемиска контаминација PFAS, и беше прикажан на печат издаден во Австрија, во чест на наградата и бил добитник на „Наградата за наследство“ на Тафт во 2020 година, која се доделува на Тафт адвокат кој даде значаен и траен придонес за фирмата, што резултираше со севкупно позитивно влијание врз наследството на Тафт. Приказната на Роб е опишана во неговата книга „Изложеност: отруена вода, корпоративна алчност и дваесетгодишна битка на еден адвокат против ДуПон“ и е инспирација за играниот филм „Темни води“ и документарниот филм „Ѓаволот што го знаеме“. ”

Во 2020 година, Билот бил дел од кампањата за социјалните медиуми „Борба засекогаш со хемикалиите“ која бил победник во забавата и финалист во глобалната кампања, медиумско партнерство за наградите Shorty за социјалните медиуми. „Фајт засекогаш со хемикалиите“ добил и златна дистинкција за животна средина и одржливост.[19]

Билот служи во одборот на директори за помалку рак, одборот на доверители за Зелен чадор,[20] и служеше во одборот на алумни за Њу колеџ во Флорида од 2018-2021 година. Во 2021 година, Билот добил диплома за почесен доктор по правни науки од Њу колеџ во Флорида и диплома за почесен доктор на науки од дипломската програма за еколошки науки на Државниот универзитет во Охајо .[21]

Тој е, исто така, соработник на колеџот Right Livelihood, почесен професор на Националниот универзитет во Кордоба во Аргентина и предавач на Факултетот за јавно здравје Јеил, Одделот за еколошки здравствени науки.[22]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • 2005 година – Судски адвокат на годината. Презентирано од Фондацијата Судски адвокати за јавна правда.[3]
 • 2006 година – Супер адвокат во подем. Избрано од магазинот Синсинати.[3]
 • 2008 година – 100 врвни адвокати од Охајо. Именуван од Американското здружение на правници за судење.[3]
 • 2008 година – Тековен водечки адвокат Honoree. Име според Законот за животна средина на списанието Синси.
 • 2010 година – Тековен почесен, Закон за животна средина, парница. Именуван од најдобрите адвокати во Америка.
 • 2011 година – Презентирајте го Топ локален тужител за судски постапки Star Honoree. Презентирано од репер тужителот.
 • 2014 година – Почесен од наградата Кларенс Дароу. Презентирано од Mass Tort Bar.
 • 2016 година – Почесен пофалник за херојот на жирафата. Презентирано од Жирафа Херои Проект.
 • 2016 година – Се приклучи на одборот на Фондацијата за избор на следната генерација (ака Less Cancer) „да ја поддржи својата мисија во залагањето за образование и политика што ќе помогне да се спречи ракот“.[23]
 • 2017 година – Презентирајте го почесниот Class Action. Презентирано од Кентаки Супер правници.[24]
 • 2017 година – Награда за правилен живот. Презентирано од The Right Livelihood Foundation (1 декември 2017 година).[1][25]
 • 2017 година – MVP за почестен Class Action. Именуван според Законот360.
 • 2019 година – Адвокат на годината во судски спорови – Еколошки. Именуван од најдобрите правници.[26]
 • 2020 година – Закон за животна средина од јавен интерес Награда за животно дело Дејвид Брауер.[27]
 • 2020 година – Награда за истакнат адвокат на Адвокатската комора на Кентаки.[28]
 • 2020 година – Награда за голема риба. Презентирано од Riverkeeper Fishermen's Ball.[29]
 • 2020 година – Награда за безбедност на потрошувачите. Презентирано од Здружението за правда во Кентаки.[30]
 • 2021 година – Адвокат на годината во судски спорови – Еколошки. Именуван од најдобрите правници.[31]
 • 2021 година – Почесен доктор по правни науки од Њу колеџ во Флорида.
 • 2022 година – Адвокат на годината во право за животна средина – Синсинати. Именуван од најдобрите правници.[32]
 • 2023 година – Адвокат на годината во судски спорови – Еколошки – Синсинати. Именуван од најдобрите правници.[33]
 • 2023 година – Награда за менувач на работната група за животна средина.[34]
 • 2023 година – Награда за шампион на заедницата на Мултикултурниот здравствен институт.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1996 година, Билот се омажил за Сара Барлаџ. Тие имаат три деца, Теди, Чарли и Тони.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Robert Bilott“. The Right Livelihood Award. Посетено на 2019-12-07.
 2. 2,0 2,1 Rich, Nathaniel (6 April 2016). „The Lawyer Who Became DuPont's Worst Nightmare“. New York Times. Посетено на 7 December 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Robert Bilott“. thenationaltriallawyers.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на December 9, 2019.
 4. „Robert A. Bilott | People | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com.
 5. 5,0 5,1 The Lawyer Who became Dupont's worst nightmare, New York Times, 6 January 2016
 6. Празен навод (help)
 7. „DuPont, Chemours in $4 Billion 'Forever Chemicals' Cost Pact“. Bloomberg.com (англиски). 2021-01-22. Посетено на 2021-02-15.
 8. Lerner, Sharon (October 6, 2018). „Nationwide Class Action Lawsuit Targets DuPont, Chemours, 3M, and Other Makers of PFAS Chemicals“. Посетено на December 6, 2019.
 9. Schlanger, Zoe (May 29, 2019). „DuPont and 3M knowingly contaminated drinking water across the US, lawsuits allege“. Посетено на December 6, 2019.
 10. „Taft Wins Class Certification in PFAS Suit | News | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com (англиски). Посетено на 2022-03-28.
 11. Rich, Nathaniel, Second nature, ISBN 978-1-250-79233-4, OCLC 1244130110, Посетено на 2021-05-26
 12. Rivlin, Gary (October 14, 2019). „For 'Erin Brockovich' Fans, a David vs. Goliath Tale With a Twist“. The New York Times.
 13. „豆瓣网2020年度外语电影高分榜上榜影片《黑水》原型事件全纪实。孤勇律师亲述与美国化工巨头的至暗交锋。平民英雄的二十年维权之路。“. Посетено на 2022-12-13.
 14. „毒の水:PFAS汚染に立ち向かったある弁護士の20年“. Посетено на 2023-04-06.
 15. Trang, Brittany (2021-11-02). „Yes, There's a Song About the Parkersburg/DuPont PFAS Crisis on the New TWIABP album“ (англиски). Посетено на 2021-11-09.
 16. „Devil Put the Coal in the Ground“. Devil Put the Coal in the Ground (англиски). Посетено на 2022-03-28.
 17. Kempisty, David M.; Racz, Leeann (2021). Forever Chemicals. doi:10.1201/9781003024521. ISBN 9781003024521.
 18. „BURNED: Protecting Our Protectors“. Ethereal Films (англиски). Посетено на 2023-01-31.
 19. „Participant's Fight Forever Chemicals Campaign - the Shorty Awards“.
 20. „Green Umbrella - Board of Trustees“.
 21. „Bilott To Be Awarded Honorary Degree From The Ohio State University | News | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com (англиски). Посетено на 2021-12-22.
 22. „Bilott Appointed to Rank of Lecturer at Yale School of Public Health | News | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com (англиски). Посетено на 2021-07-02.
 23. „Bilott Joins Less Cancer Board“. TaftLaw.com. Taft Stettinius & Hollister LLP. Посетено на 16 December 2019.
 24. „Top Rated Covington, KY Class Action & Mass Torts Attorney | Robert Bilott“.
 25. „Alternative Nobel Prize awarded to four activists“. CBS News. September 26, 2017. Посетено на December 8, 2019.
 26. „Robert A. Bilott“. bestlawyers.com. Посетено на December 9, 2019.
 27. „David Brower Lifetime Achievement Award Recipient Robert Bilott | PIELC“. pielc.org. 18 February 2020. Посетено на 2020-05-20.
 28. „Taft attorney who inspired Mark Ruffalo film wins prestigious award“. www.bizjournals.com. Посетено на 2020-05-20.
 29. „Meet Riverkeeper's 2020 Fishermen's Ball honorees“. 12 June 2020. Архивирано од изворникот на 2021-03-08. Посетено на 2023-05-08.
 30. „Kentucky Justice Association“. www.facebook.com (англиски). Посетено на 2020-09-23.
 31. „Robert A. Bilott – Cincinnati, OH – Lawyer“. blrankings-bl2-prod-eastus2-app.azurewebsites.net. Посетено на 2020-08-25.[мртва врска]
 32. „14 Taft Attorneys Named "Lawyer of the Year" by Best Lawyers® 2022 | News | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com (англиски). Посетено на 2021-08-19.
 33. „Best Ohio Environmental Lawyers | Best Lawyers“. www.bestlawyers.com (англиски). Посетено на 2023-04-07.
 34. „Bilott To Receive EWG Changemaker Award | News | Taft Stettinius & Hollister LLP“. www.taftlaw.com (англиски). Посетено на 2023-04-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]