Национален географски канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
National Geographic
National Geographic Channel logo
Отпочнатајануари 12, 2001; пред 23 години (2001-01-12)
СопственикNational Geographic Partners
(дистрибуција и продажба на рекламирање раководена од Walt Disney Television)
Формат на слика720p HDTV
СлоганFurther
ДржаваСАД
Област на емитувањеШирум светот
СедиштеМенхетен, Њујорк, САД
Претходно имеNational Geographic Channel (2001–2016)
Сестрински канал(и)Nat Geo Wild
Веб-странаnationalgeographic.com/tv
Достапност
Сателитска телевизија
DirecTVChannel 276 (HD/SD)
Channel 1276 (VOD)
Dish NetworkChannel 197
Channel 9429
Кабелска телевизија
Достапно на многу даватели на каблиПроверете ги локалните списоци
IPTV
Verizon FiOSChannel 621 (HD)
Channel 121 (SD)
AT&T U-verseChannel 265
Channel 1265
HuronTel Digital TVChannel 370
Семрежно емитување
Sling TVInternet Protocol television
YouTube TVInternet Protocol television
AT&T TVInternet Protocol television

National Geographic (порано Национален географски канал и исто така комерцијално кратенка и трговска марка како Nat Geo или Nat Geo TV) ) е американска телевизиска мрежа за која се плаќа за да се користи и предводник на каналот што е во сопственост на National Geographic Partners, заедничко вложување меѓу компанијата Волт Дизни (73%) и Националното географско друштво (27%),[1] со оперативно управување управувана од Волт Дизни Телевизија.

Предводникот на каналот емитува не-фиксни телевизиски програми произведени од National Geographic и други производствени компании. Како Историја и Канал за откривање, каналот има документарни филмови со фактичка содржина кои вклучуваат природа, наука, култура и историја, плус одредена реалност и псевдо-научно програмирање за забава. Нејзината примарна сестринска мрежа ширум светот, вклучувајќи ги и Соединетите држави, е Nat Geo Wild, која се фокусира на програми поврзани со животни, вклучително и популарното Dog Whisperer со Цезар Милан .

Заклучно со февруари 2015 година, National Geographic е достапна за околу 86.144.000 домаќинства со платени телевизии (74% од домаќинствата со телевизија) во САД.[2]

Преглед[уреди | уреди извор]

Во САД, Националниот географски канал започна на 12 јануари 2001 година како заедничко вложување на Националната географска телевизија и филм и Fox Cable Networks. National Geographic обезбедува експертиза за програмирање и групата Фокс мрежи ја обезбедува својата експертиза за дистрибуција, маркетинг и продажба на реклами. ==

Логото на Национален географски канал (2005–2016)

Во 90-тите: Последната голема деценија, документарна серија раскажана од Роб Лоу, влезе во 1,10 милиони гледачи и втора документарна серија со највисок ранг во историјата за оценување на Националниот географски канал. 2000-тите: Нова реалност, исто така раскажана од Лоу, премиера на 12 јули 2015 година.[3]

На 14 ноември 2016 година, National Geographic Channel бил ребрендиран како едноставно National Geographic, испуштајќи го „Канал“ од своето име.

На 14 декември 2017 година, во договор, компанијата „Волт Дизни“ објави дека ќе го купи мнозинството од 21-от век Фокс. Потоа, Дизни би презела контрола врз контролниот удел на „Фокс“ во Националното географско партнерство. По аквизицијата, National Geographic и нејзините сестрински канали беа склопени во телевизијата Волт Дизни, при што претседателот на Националните географски партнери известуваше директно до претседателот на телевизијата Волт Дизни.[4] Дизни официјално го затвори договорот на 20 март 2019 година, откако во своето портфолио на мрежи додаде Нат Гео.[1]

ТВ-емисии[уреди | уреди извор]

ТВ-емисии на National Geographic Channel, по азбучен ред:

Тема фантри музика[уреди | уреди извор]

Фантастична музика со теми за потписи на Националниот географски канал, што се игра на почетокот на многуте телевизиски програми на каналот, ја состави Елмер Бернштајн. Првично беа напишани во 1964 година за телевизиските специјали на Друштвото, кои беа емитувани на CBS, ABC, PBS и NBC од 1964 до раните 2000-ти.

Други канали на Националниот географски канал во САД[уреди | уреди извор]

Национален географски канал HD[уреди | уреди извор]

Симуласт на САД со висока дефиниција од 720p на Националниот географски канал започна во јануари 2006 година. Тој е достапен на сите поголеми кабелски и сателитски даватели.

Nat Geo Wild[уреди | уреди извор]

Nat Geo Wild (стилизиран како Nat Geo WILD или скратено како NGW) е кабелски / сателитски ТВ канал фокусиран на програми поврзани со животните. Таа е сестринска мрежа на National Geographic Channel и е најновиот канал што заеднички го започнаа Националното географско друштво и Fox Cable Networks. Истиот бил лансиран во САД на 29 март 2010 година, фокусирајќи се првенствено на програмирање на дивиот свет и природната историја.

Nat Geo Mundo[уреди | уреди извор]

Nat Geo Mundo
Отпочната2011; пред 13 години (2011)
СопственикNational Geographic Society
ДржаваСАД
ЈазикШпански
Област на емитувањеНа национално ниво
Достапност
Кабелска телевизија
Достапно на повеќето други кабелски системи на САДКонсултирајте се со вашиот локален оператор за кабел за достапност на каналот
IPTV
Verizon FiOSChannel 1584

Nat Geo Mundo се емитува на американски шпански јазик, а бил лансиран во 2011 година.[7] Дели програми со каналот Nat Geo достапен во земјите од Шпанска Америка.

ТВ Нат Гео[уреди | уреди извор]

Nat Geo TV е апликација за паметни телефони и таблет компјутери, заедно со Windows 10. Им дозволува на претплатниците на учесници во кои плаќаат телевизиски плаќања (како што се Time Warner Cable и Comcast Xfinity ) бројни опции за гледање:

 • поединечни епизоди на оригиналните серии и документарни филмови на National Geographic и на Nat Geo Wild (кои се достапни во живо)

Контроверзии и критики[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, мрежата започна да го емитува реалното шоу "Are You Tougher Than a Boy Scout?" Националниот географски канал бил критикуван за нивното здружување со Boy Scouts of America.

Археолозите протестираа дека емисиите на National Geographic како што се „ Diggers “ и „ Nazi War Diggers“, промовираат грабеж и уништување на археолошките места, промовирајќи ја работата на ловците на сувенири за откривање метали и на дилерите што можат да се соберат.[8] Во 2013 година, Националниот географски канал започна неволја на полемики со реалното шоу Diggers. Професионалните археолози од Друштвото за историска археологија, најголемата научна група која се занимава со археологијата на современиот свет (1400 г. н.е.) - денес, кружно ја критикуваа мрежата за промовирање на кражба на културни материјали на јавно и приватно земјиште.[9] Претставата на Nazi War Diggers била обвинета дека покажала ненаучност и непочитување на постапувањето со човечките остатоци. Промотивен цитат од трговец со воени реликвии, „Чувствувам дека со продажба на работи што се поврзани со нацисти и за многу пари, зачувам работи со кои музеите не сакаат да се занимаваат“, бил отстранет од мрежната страница на каналот во март 2014 година National Geographic изрази жалење за тоа како серијата била претставена од сопственото мрежно место, но тврди дека многу од обвиненијата против серијата се засновани на дезинформации.[10] Шоуто било препакувано, покрај контроверзии, како „Обнова на бојното поле“ (Battlefield Recovery )за време на 2016 година на Канал 5 во Велика Британија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Littleton, Cynthia (March 19, 2019). „Disney Closes $71 Billion 21st Century Fox Deal“. Variety. Посетено на April 3, 2019.
 2. Seidman, Robert (February 22, 2015). „List of how many homes each cable network is in as of February 2015“. TV by the Numbers. Zap2it. Архивирано од изворникот на 2015-02-23. Посетено на March 14, 2015.
 3. Gabrielle Pantera. „Nat Geo Channel The 2000s, Rob Lowe Narrates the Naughties“. HollywoodDailyStar.com. Посетено на July 12, 2015.[мртва врска]
 4. Andreeva, Nellie (October 8, 2018). „Disney Unveils Top TV Executive Structure Post Fox Acquisition: Peter Rice, Dana Walden, John Landgraf, Gary Knell Joining“. Deadline. Посетено на October 9, 2018.
 5. „Apocalypse 101“ – преку www.imdb.com.
 6. „Building Wild“ – преку www.imdb.com.
 7. „National Geographic Launches Nat Geo Mundo, New Network For Multi-Generational And Bicultural U.S. Latinos“. April 4, 2011. Архивирано од изворникот на July 1, 2011. Посетено на July 6, 2011.
 8. „Two Popular TV Shows Under Fire From Archaeologists“. HuffPost. March 2, 2012.
 9. „National Geographic's Diggers: is it better?“. Society for Historical Archaeology. Посетено на 13 July 2016.
 10. Mashberg, Tom (March 28, 2014). „TV Series Is Criticized in Handling of Deceased“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]