Ритуален објект на Балкакра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритуален објект на Балкакра, страничен поглед
Ритуален објект Балкакра, поглед на бронзената плоча

Ритуалниот објект на Балкакра е предмет од бронзеното доба пронајден во Балкакра во Шведска во 1847 година. Неговата употреба и цел остануваат непознати.

Историја[уреди | уреди извор]

Објектот бил пронајден во блато во Балкакра, Сокен во близина на Истад во Сканија, Шведска во 1847 година. Датирано е во 1500 – 1300 п.н.е., односно рано нордиско бронзено време. Сличен предмет бил откриен во 1913 година недалеку од Шопрон во Унгарија. Се претпоставува дека предметот пронајден во Балкакра можеби бил увезен од денешна Унгарија и не се произведувал локално.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Предметот се состоел од тркалезна рамка изработена од бронза продупчена со дупки и носена со десет тркала. Рамна и лабава бронзена чинија поставена врз неа. Плочата била украсена со цик-цак дезени.[2] Пречникот на плочата бил 42 centiметарs (17 ин) и е малку конкавна.[1]

Толкување[уреди | уреди извор]

Не е познато за каква цел служел предметот, но се претпоставува дека имал ритуална употреба. Беа дадени сугестии дека тоа може да биде гонг, тапан, престол или запалена чаша.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Freij, Henry (1977). "Balkåkratrumman" (PDF) (Swedish). Swedish National Heritage Board. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-30. Посетено на 2 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 Ullén, Inga. „Solen och stjärnorna“ (Swedish). Шведски историски музеј. Посетено на 2 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]