Ристе Бислимовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ристе Бислимовски
Роден 1949
Ростуше, Гостиварско , СФРЈ СФР Југославија
Починал 5 февруари 2012
Скопје,  Македонија
Занимање политичар и пратеник

Ристе Бислимовски (Ростуше, Гостиварско, 1949 - Скопје, 5 февруари 2012) — македонски политичар и пратеник.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бислимовски е роден во 1949 година во гостиварското село Ростуше. Бил пратеник од редовите на СДСМ во собранискиот состав од 2002 до 2006 година[1]. Како дипломиран правник, работел во Министерството за здравство и во Фондот за здравствено и пензиско осигурување. По долго и тешко боледување, починал во Скопје на 5 февруари 2012 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пратенички состав“. Собрание на Македонија. Посетено на 2012-02-05.
  2. „ПОЧИНА РИСТЕ БИСЛИМОВСКИ“. Телма. Посетено на 2012-02-05.