Прејди на содржината

Риден ам Форгензе

Координати: 47°37′N 10°43′E / 47.617° СГШ; 10.717° ИГД / 47.617; 10.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риден ам Форгензе
Црква
Црква
Црква
Грб на Риден ам Форгензе
Риден ам Форгензе во рамките на Германија
Риден ам Форгензе
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Швабија
Округ Источен Алгој
Градоначалник Максимиjал Штрајф
Основни податоци
Површина 13,17 км2
Надм. височина 814 м
Население 1.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OAL
Пошт. бр. 87669
Повик. бр. 08362
Портал www.rieden.de
Местоположба на Риден ам Форгензе во рамките на округот Источен Алгој
Карта
Карта
Координати 47°37′N 10°43′E / 47.617° СГШ; 10.717° ИГД / 47.617; 10.717

Риден ам Форгензе е општина во германската сојузна држава Баварија. Една е од 45 општински средишта на округот Источен Алгој. Според проценките од 2010 година, во општината живееле 1 256 жители. Има регионална шифра (AGS) 9777163.

Просечната густина на населеност изнесува 95 ж/км2

Риден ам Форгензе се наоѓа во сојузната држава Баварија во округот Источен Алгој. Општината се наоѓа на надморска височина од 814 метри. Површината на општината е 13,2км2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]