Прејди на содржината

Ригбиеви згради

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рагбиевите згради (изворно: Rigby's Buildings) се наоѓаат на улицата Дејл 21-25, Ливерпул, Мерсисајд, Англија. Зградата содржи канцеларии и, на приземјето, паб.

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата го носи датумот 1726, но сегашната зграда на ова место веројатно датира од околу 1850 година.[1] Името го добила по Алдерман Томас Ригби, кој потекнувал од скромно семејство, но заработил цело богатство од пабови и хотели.[1] Зградата ја стекнал околу 1852 година, кога била позната како „Атертонски згради“. Ригби ја купи зградата главно заради нејзините дворови и магацинот одзади за да ја користи во неговата деловна активност. Во тоа време, таа имала обична предна фасада, а во 1865 година Ригби ја додал фасадата штуко со своите дрвени резбани гротески во имитација на средновековен стил.[1] Од 2003 година, нејзиниото приземје е опфатено од паб по име „Thomas Rigby's“, а горните катови се користат како канцеларии.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Зградите на Ригби имаат пет ката. Приземјето има преден дел од 19 век кој содржи оловни светлосни прозорци над кои е континуирана фасција. На горните катови сите прозорци се четири-панелни појаси . Прозорците на првиот кат имаат балустради и украсени архитрави и надвратници. Прозорците на вториот спрат се најдетални. Тие имаат балкони, украсени архитрави и педименти од различни видови. По должината на врвот на зградата има корниз со парапет. Во средината на парапетот се наоѓа натписот „Ригбиеви згради“ (Rigby's Buildings), а на страните се наоѓаат балустради. Ригбиевите згради се евидентираат во Националната листа за наследство за Англија како назначено одделение  наведена зграда од втора категорија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Pye, Ken (2011), Discover Liverpool, Liverpool: Trinity Mirror Media, стр. 84, ISBN 978-1-906802-90-5
  2. 2,0 2,1 Historic England. „Повеќе за објектот во базата ({{{num}}})“. National Heritage List for England.