Ребека Ли Крамплер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребека Ли Крамплер
Crumpler A-Book-of-Medical-Discourses.jpg
Роден(а)Ребека Дејвис
февруари 8, 1831(1831-02-08)
Делавер
Починал(а)март 9, 1895(1895-03-09) (возр. 64)
ПолињаМедицина

Ребека Ли Крамплер, мом. {{{1}}} Дејвис (8 февруари 1831 – 9 март 1895 година) — американски лекар и автор. Во 1864 година станала првата Афроамериканка што станала доктор на медицина во Соединетите Држави. [б 1] Крамплер била единствената жена лекар-автор во XIX век. Во 1883 година, таа ја објавила Книга за медицински дискурси. Книгата била посветена на медицинските сестри и мајки, обработувала содржини за медицинска нега на мајки и деца и била меѓу првите публикации напишани од Афроамериканец за медицината.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Во 1831 година, Крамплер е родена како Ребека Дејвис во Кристијана, Делавер, ќерка на Матилда Вебер и Абсолум Дејвис.[4][5] Таа пораснала во Пенсилванија каде ја одгледала тетка која се грижела за изнемоштени соседи.[1][2] Нејзината тетка дејствувала како лекар во нејзината заедница и имала огромно влијание врз неа. Крамплер се преселила во Чарлстаун, Масачусетс, во 1852 година.[6]

Образование[уреди | уреди извор]

Крамплер дипломирала на Медицинскиот колеџ во Нова Англија во 1864 година [б 2] откако завршила три години образование, подготвила теза и завршни усни испити во февруари 1864 година. На 1 март 1864 година, одборот на доверители ја именувал доктор по медицина.[2] Во тоа време таа била во брак со Вајат Ли, па затоа училиштето ја идентификувало како госпоѓа Ребека Ли,[6] каде била единствената дипломирана Афроамериканка. Таа била првата афроамериканска жена во земјата која станала формално обучен лекар.[1] [б 3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Dr. Rebecca Lee Crumpler Biography“. Changing the Face of Medicine. National Library of Medicine. Посетено на May 2, 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Henry Louis Gates; Evelyn Brooks Higginbotham (March 23, 2004). African American Lives. Oxford University Press. стр. 199–200. ISBN 978-0-19-988286-1. Посетено на May 2, 2013.
  3. Vernon L. Farmer; Evelyn Shepherd Wynn (2012). Voices of Historical and Contemporary Black American Pioneers. ABC-CLIO. стр. 11–12. ISBN 978-0-313-39224-5. Посетено на May 3, 2013.
  4. Fay, Eugene Francis (1895). An illustrated biographical catalogue of the principals, teachers, and students of the West Newton English and Classical school, West Newton, Mass., l854-l893 : including an account of the re-unions November 15, 1871, and June 21, 1893. Boston: R. Avery Supply Co. стр. 23.
  5. „Dr. Rebecca Lee Crumpler“. Changing the Face of Medicine. U.S. National Library of Medicine. Посетено на 29 January 2017.
  6. 6,0 6,1 Dr. Howard Markel (April 7, 2016). „Celebrating Rebecca (Davis)Lee Crumpler, first African-American woman physician“. PBS. Посетено на February 22, 2017.
  7. 7,0 7,1 7,2 Davidson, Jonathan. (2014). „Women, Reform, and Medical Leadership“. A Century of Homeopaths: 9. doi:10.1007/978-1-4939-0527-0_3. ISBN 978-1-4939-0526-3.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.