Рашомон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рашомон - стара феудална порта во јапонскиот град Кјото, изградена во 789 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Рашомон била најголемата градска порта во Кјото. Таа била широка 106 стапки, висока 75 стапки и длабока 26 стапки. На нејзиниот врв се наоѓала потпорна греда. Портата била изградена од камен, во 789 година, кога престолнината на Јапонија била преместена од Токио во Кјото. Подоцна, заедно со пропаста на западниот дел од Кјото, портата Рашомон почнала да пропаѓа, се распукала и не повеќе места почнала да се урива. Така, со текот на времето, таа станала засолниште за крадците и разбојниците. Исто така, во неа биле фрлани труповите на луѓето кои не ги барал никој, како: просјаците, скитниците, умрените од чума итн.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rašomon“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 113.