Прејди на содржината

Распнувањето со Дева Марија, Свети Јован и Света Марија Магдалена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Распнувањето со Дева Марија, Свети Јован и Света Марија Магдалена
УметникАнтонис ван Дајк Уреди на Википодатоците
Година17th век
Медиуммаслени бои, платно
Димензии330 cм (130 ин) × 282 cм (111 ин)
МестоположбаRoom 800, Париз, Франција Уредете го ова на Википодатоците
СопственикFrench State Уреди на Википодатоците
ЗбиркаОдделение за сликарство на Лувр Уреди на Википодатоците
Пристапен бројINV 1766 Уреди на Википодатоците
ИдентификувачиJoconde-назнака: 000PE008763

Распнувањето со Богородица, Свети Јован и Света Марија Магдалена — слика на Антонис ван Дајк. Ја наслика во 1617–19 година како висок олтар на језуитската црква во Берг, во близина на Денкерк, во времето кога бил помошник сликар кај Петер Паул Рубенс — долго време сликата дури и му се припишувала на Рубенс. Истата му била платена на Рубенс во 1621 година и се чини дека била продадена околу 1746 година. Била купена од Луј XV во Антверпен во 1749 година за да биде висок олтар на Сен Луј де Версај во Версајската палата. Денес се наоѓа во Лувр, во Париз.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]