Прејди на содржината

Расофор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Расофор — првиот, најнизок степен на искушение и монашка служба во православието.[1]

Верникот кој сака да се замонаши на почетокот се прима како искушеник во манастирот. Косата му се потстрижува во облик на крст, се читаат одредени молитви и на искушеникот му се дава право да носи расо и камилавка. Тој не дава завет и не добива ново црковно име. Искушеникот во овој степен сè уште е слободен да се врати во светот без да го прекрши своето ветување (завет) пред Бога.[2]

Искушеникот во овој степен се нарекува уште инок или расофорен монах.

Следниот степен во монашкото служење е схима.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пущаев, Юрий (26-12-2014). „Схима: монах и «схема» ангела“ (православно интернет издание) (руски). Фома. Посетено на 09-08-2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „Атонски беседи. Отговори на атонския старец Иосиф Ватопедскина въпроси на поклоници“ (pdf). Издава се с благословението на славянобългарския манастир „Св. Вмчк Георги Зограф“. стр. 50. Посетено на 10-08-2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)