Рама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рама — најголемото божество во хиндуизмот. Тој се обожува како седмиoт аватар на богот Вишну и исто така како врховен Бог сам по себе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rama“. World History Encyclopedia (англиски). Посетено на 2021-03-27.