Аватар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишнуови аватари

Во индиската митологија, Аватар — инкарнација на бог на Земјата.

Аватар во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Аватар“ (англиски: Avatar) — песна на музичката група Dead Can Dance од 1985 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]