Разговор со корисник:MacedońskaKrewetka

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојде!

Здраво, MacedońskaKrewetka, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--Никола Стоіаноски 15:37, 14 февруари 2018 (CET)Одговори[одговори]

Здраво[уреди извор]

Здраво од мене и добре дојде! Исклучително ни е драго што имаме учесник од Полска! Благодариме за уредувањето на населените места — нешто што е мошне потребно, особено бидејќи македонската јавност има ограничено познавање на оваа убава земја. Би сакал да најавам дека направив страница со сите правила за официјалната транскрипција на предаваат полските називи на македонски, врз основа на правописот од 2017 г. Еве ја: Македонска транскрипција на полскиот јазик. Се надевам дека ќе биде од помош.

Воедно, би сакал да укажам дека треба да се следат следниве правила: управните единици се пишуваат со голема почетна буква (на пр. „Мазовско војводство“) во сите случаи. Поимите за самите единици се прилагодуваат кон македонската терминологија: како што наместо „гмина“ велиме „општина“, така наместо „повјат“ на македонската Википедија користиме „округ“ (на пр. Новодворски округ), а наместо „солецтво“, ќе биде „началништво“. Срдечен поздрав! --Б. Јанкулоски (разговор) 14:49, 23 мај 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Ja sam Grk i hocu da vam pitam sto ne promenite ime ovde [1]. Zasto Makedonia ? Pravo bi bilo Severna Makedonia. Hvala vam puno.--94.66.56.128 (разговор) 21:10, 16 февруари 2019 (CET)Одговори[одговори]

Zdravo, nisam administrator makedonske Wikipedije, a ova stranica je zablokirana. MacedońskaKrewetka (разговор) 21:15, 16 февруари 2019 (CET)Одговори[одговори]

Ok. laku noc i hvala jos jednom.--94.66.56.128 (разговор) 21:18, 16 февруари 2019 (CET)Одговори[одговори]