Разговор:Македонци во Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Егејски Македонци[уреди извор]

Егејци е лош и навредлив поим. Правилно е Егејски Македонци. Предлагам, да се пренасочи статијата во Егејски Македонци.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 4 август 2009 (UTC)

Незнам кој како го смета терминот. Регионално имаме Поречани, Мијаци, Егејци, Пиринци.... но немаме шопски македонци, полошки македонци и сл. Мислам кој како сфаќа.--Р ашоAero-stub img.svg 22:16, 4 август 2009 (UTC)
Се согласувам со Кирил, оваа статија треба да се вика "Егејски Македонци". --Lunch for Two (разговор) 17:44, 25 август 2011 (CEST)

Број на населението[уреди извор]

Во инфокутијата стои дека во Грција има од 250.000 до 1 милион Егејски Македонци, а како вкупен број се наведува број од 500.000. Не е логично во Грција да има само 1 милион, а вкупно во светот да има 500.000. Треба да се поправи вкупниот број, а мој предлог е тоа да се направи со наведување на интервл.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:11, 15 август 2012 (CEST)