Разговор:Гихт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Медицина
Оваа статија е дел од ВикиПроект Медицина, кој препорачува дека статијава треба да го следи прирачникот за стил за медицински статии и да користи висококвалитетни медицински извори. ВП:МЕД е збир на волонери и ресурси насочени кон зголемување на бројот и квалитетот на слободните здравствени и медицински информации на македонски јазик. Ако сте заинтересирани за подобрување на овие теми, или сте заинтересирани за повеќе информации, погледнете ја проектната страница.

Предупредување: Нема гаранција за точноста и прецизноста на информациите во здравствените и медицинските статии на Википедија. Затоа истите не можат да бидат замена за советот на медицински професионалец. Видете: Википедија:Медицинско одрекување.


??? Оваа страница не е оценета според скалата за квалитет на проектот.

Назив[уреди извор]

Зарем не би требало ова на македонски да се нарекува костобол? --Б. Јанкулоски (разговор) 00:01, 27 август 2009 (UTC)

Не, не постои таков термин за гихт кај нас, а и „подагра„, гледам некој преправил, се употребува само кога е зафатен палецот, што и ми е нотирано.

Инаку се трудам статиите кои ги пишувам да бидат на медицинско ниво. Влатко Алексов (разговор) 13:11, 28 август 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:28, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Reply[одговори]