Разбојници (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Разбојници — опера во четири чинови од Гизелер Клебе, кој исто така го напишал и либретото врз основа на претставата на Фридрих Шилер.

Операта премиерно била изведена на 3 јуни 1957 во Германската опера на Рајна, Диселдорф. Таа е посветена на Џузепе Верди. Напишанa е помеѓу 1951 и 1956 година, а ревидиранa во 1961/1962 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Стариот гроф фон Мур (бас)
  • Карл и Франц, неговите синови (драматичен тенор, карактерен баритон)
  • Амалија фон Еделрих, внука на стариот Мур (драматичен сопран)
  • Херман, благородник (лирски тенор)
  • Швајцер, развратник, подоцна ограбувач (карактерен бас)
  • Монк (контралто)
  • Даниел, стар слуга (лирски тенор)
  • Развратници, подоцна разбојници; гласови (зад сцената)

Време и место: Германија во средината на XVIII век.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Giselher Klebe – Räuber – Opera“. Boosey & Hawkes. Посетено на 2008-03-16. Детални информации за делото, вклучувајќи и бодување и синопсис