Радослав Наумовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радослав Наумовски
Роден 27 ноември 1936
Наколец, Ресенско, Кралство Југославија
Националност Македонец
Занимање невропсихијатар

Радослав Наумовски (роден на 27 ноември 1936 година во с. Наколец, Ресенско) — македонски невропсихијатар, редовен професор на Медицинскиот факултет во Скопје.[1]

Медицинскиот факултетзавршил во 1963 година каде што и специјализирал (1969) и докторирал (1979). Долгогодишен шеф на Одделот за неврофизиологија, ја вовел електромиографијата како дијагностички метод и е познат епилептолог. Претседател на лигата против епилепсија во РМ и главен уредник на сп. „Епилепсија“. Автор на повеќе од сто научно-стручни трудови и две монографии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наумовски“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 540. (2009). Скопје: МАНУ.