Пјеве ди Кадоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пјеве ди Кадоре
Pieve di Cadore
општина
Општина Пјеве ди Кадоре
Pieve cadore sight 1.JPG
Пјеве ди Кадоре се наоѓа во Италија
Пјеве ди Кадоре
Местоположба на Пјеве ди Кадоре во Италија
Координати: 46°26′ СГШ 12°22′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Белуно (BL)
Поделоци Дамос, Небиу, Поцале, Сотокастело, Таи
Управа
 • Градоначалник Марија Антонија Ciotti
Површина
 • Вкупна 66,6 км2
Надм. вис. 878 м
Население (31 мај 2007)[1]
 • Вкупно 4.087
 • Густина Ова е лошо заокружено6.1.366.366.366.366.0/км2
Демоним Пјевани
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 32044
Повик. бр. 0435
Светец-заштитник Мала Богородица
Слава 8 септември
Мреж. место Матична страница

Пјеве ди Кадоре (итал. Pieve di Cadore) е место и општина во покраината Белуно (регион Венето), Италија. Градчето е оддалечено 110 km северно од Венеција и 35 km североисточно од градот Белуно.

Ова е родно место на прочуениот ренесансен сликар Тицијан, основач на Венецијанската сликарска школа. Главна знаменитост е Дворецот на величенствената заедница (Palazzo della Magnifica Comunità) - зграда на месната управа подигната во 1447 г. Во 1491 е изградена и назабена (мерлонирана) кула.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Демографски и други статистики: Национален статистички институт на Италија (Istat).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]