Пршленка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пршленка
Spergula pentandra
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Каранфили
Род: Пршленка
L.
Видови

Spergula arvensis - полска пршленка
Spergula morisonii - бисерна пршленка
Spergula pentandra

Пршленка (науч. Spergula) е род од околу пет растенија од фамилијата Каранфили (Caryophyllaceae). Најчесто се среќаваат на пасишта и полиња. Родот води потекло од северната полутопка, но денес е присутен ширум светот.

Во Република Македонија, полската пршленка (Spergula arvensis) важи за штетен плевел.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Причинители: Пршенка, полска (запис бр. 90) Архивирано на 11 декември 2011 г. - Агробаза (македонски)