Прислужник

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прислужник[1][2] или клисар[3][4] — службеник во православна црква што нема свештенички чин. Вообичаените должности на клисарот вклучуваат: палење на кандилото и свеќите пред иконите; подготовка и уредување на црковни книги за литургија и други богослужби; биење на камбаните и други.

Наводи[уреди | уреди извор]