Присила Ли Кели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gigi Dolin
Dolin in 2019
Birth namePriscilla Lee Kelly
Роден на5 јуни 1997(1997-06-05)(26 г.)[1]
Douglasville, Georgia, U.S.
Spouse(s)Darby Allin
 (в. 2018; раз. 2020)
Professional wrestling career
Ring name(s)Priscilla Kelly
Gigi Dolin
Billed height5 ft 5 in (165 cm)[2]
Billed weightПредлошка:Infobox person/weight
Billed fromAtlanta, Georgia
Moon Creek, Georgia[3]
Trained byMurder-1[2]
DebutMarch 2015[2]

Присила Ли Кели (родена на 5 јуни 1997 година) е американска професионална борачка која моментално има потпишано за WWE, каде што настапува за Брендот NXT под ринг името Џиџи Долин, и е една половина од тековниот NXT женски таг тим Шампиони со Џејси Џејн во нивното прво владеење.

Пред да потпише со WWE, Кели претходно имала договор со Мајор Лига Wrestling (MLW). Таа е најпозната по нејзините настапи во Борењето сјај, каде што е поранешен Шампион на Шајн Нова .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Присила Ли Кели е родена во семејство со ромско потекло[4] во Дагласвил, Џорџија, на 4 јуни 1997 година. Го напуштила училиштето на 12-годишна возраст. Кога имала 14 години, таа учествувала во првата сезона на реалното шоу Мојата голема дебела американска циганска свадба, во која таа била главниот фокус на епизодата „14 и во потрага по господинот право“.[5][6][7] Нејзиниот помлад брат ја запознал со професионалното борење.[7][8]

Професионална кариера во борење[уреди | уреди извор]

Независно коло (2015–2021)[уреди | уреди извор]

Кели го направила своето професионално деби во борење во март 2015 година во таг-тим натпревар, каде што таа и Девин Никол загубиле од Аманда Родригес и Амбер О'Нил.[9] Во јуни, таа била поразена од Кира Хоган.[10] Во мај 2016 година, била поразена од Кимбер Ли,[11] а во декември ја победи Теса Бланшар.[12] Во септември 2016 година, Кели го направила своето деби „ Women Superstars Uncensured “ каде заедно со Невае загубиле од Саманта Хајтс и Британи Блејк.[13] На Бришење бариери 4, таа ги победила Пенелопе Форд и Рене Мишел.[14] Во август 2017 година, ја победила Лева Бејтс.[15] Подоцна истиот месец, таа ја одбрани титулата на Shine Nova против Џордин Грејс.[16] Во декември, Кели, навивачката Мелиса и Мерцедес Мартинес ги победија Лорел Ван Нес, Далила Доум и Деона Пурацо.[17] Во април 2018 година, го направила своето деби во про-борење ДДТ заедно со Тору Оваши и Казуки Хирата и биле поразени од Саки Акаи, Јукио Сакагучи и Масахиро Таканаши.[18]

Во декември 2018 година, Кели се борела против Туна за промоција на Suburban Fight во Лос Анџелес. За време на натпреварот, додека Туна била легната на челично столче, Кели извадила крвав тампон од нејзините хулахопки и и го залепила во устата на Туна. Снимките од натпреварот добија мало внимание повеќе од една недела, додека колешката Гејл Ким коментирала на Твитер со згрозеност, по што снимката стана заразна. Негативно коментираа и ветераните во борење како Џим Рос, Анџелина Лав и Теса Бланшар, додека Грегори Хелмс на шега прашала дали тоа е „ Прв крвен натпревар“.[19][20] Кели го бранела агол, изјавувајќи дека тоа се случило во бар во кој се барало од публиката да има 21 година или повеќе и дека тоа било едноставно за забава, потврдувајќи дека употребата на тампонот е настан на натпреварот и дека всушност не бил користен тампон.[21][22] Таа подоцна коментирала дека жените се со двојни стандарди во споредба со мажите, наведувајќи дека Џои Рајан им ставил лижавче во устата на многу борачи откако го извадил од хулахопките. Нејзините чувства ги повтори Реби Скај .[23][24] Имиња како Томи Дример, Таз, и Рајан излегле во одбрана на Кели. Сите тие изјавиле дека таа ја завршила својата работа и дека успеала. Роуд Дог првично ја критикувала за аголот додека Рајан не ги повика за слични агли за време на ерата на ставови, особено озлогласениот агол на Меј Јанг „раѓање со рака“, по што тој јавно ѝ се извинила.[23][24]

Во јули 2019 година, Кели го победи Џејмс Елсворт и станала Светски Меѓуродови шампиони на настанот „Оценет Р борење“ на Cactus League Wrestling во Тусон, Аризона.[25]

Во ноември 2019 година, Кели дебитирала за борењето во Големата лига како Злобната дама на пајакот; губејќи од Зеда Жанг преку дисквалификација и напаѓајќи го Џанг додека се демаскирал.[26]

Светска мрежа за борење (2016–2019)[уреди | уреди извор]

Во септември 2016 година, Кели го направила своето деби во Борењето сјај на Блесок 37 победувајќи го Доминик Фабијано. Подоцна истата ноќ, Кели и Фабиано бике поразени од тогашните шампиони на тимот на Shine Tag, Џејм Џејмсон и Марти Бел.[27] На Shine 39, Кели била поразена од Малија Хосака.[28] Во јули 2017 година, Кели станала инаугуративна Шампионка на Шајн Нова откако го освоила Првенството Шајн Нова каде што ја победила Веда Скот во првото коло, Леа Вон во второто коло, Кира Хоган во полуфиналето и Кенди Картрајт во финалето на турнирот.[29] На Shine 46, таа ја победила Сантана Гарет за да го задржи првенството во Нова.[30] На Shine 49, Кели ја загубила титулата Нова од Кенди Картрајт.[31] На Shine 51, таа го победила Холидед.[32]

Во јануари 2017 година, Кели го направила своето деби за Full Impact Pro во поразот од Арија Блејк.[33] На Heatstroke 2017, Кели успешно ја одбранила шампионската титула на Shine Nova против Сторми Ли.[34][35]

Во мај 2017 година, таа го направи своето деби во Еволве на Еволув 95, губејќи од Алисин Кеј.[36]

Таа го направила своето деби во Битката во стилот победувајќи ја Дани Ј во август 2017 година.[37]

Токио Џоши Про Борење (2018–2019)[уреди | уреди извор]

Кели го направила своето деби за Јапонската промоција Токио Џоши Про борење во април 2018 година, губејќи од Змеј бомбарс (Махо Куроне и Рика Татсуми) во натпревар со ознаки заедно со Хипер Мисао. Оттогаш таа работи натпревари во неколку наврати во Јапонија, сите под капата на DDT Pro-Wrestling Promotion, нејзиниот последен натпревар бил поразот во Токио, Принцезата на Принцезата на првенството против Мију Јамашита (в) на 14 октомври.[38] На 10 октомври 2018 година, Итан Пејџ, МАО, Мајк Бејли и самата таа ги победиле Џун Касаи, Акито, Масахиро Таканаши и Саки Акаи.[39]

Цело елитно борење (2019, 2020)[уреди | уреди извор]

Кели се појавила изненадувачки на All Out, учествувајќи во Casino Battle Royal. Таа, исто така, се соочила со Брит Бејкер во изгубениот напор во епизодата на AEW Dynamite од 23 јануари, која била снимена од Rock 'N' Wrestling Rager на Крис Џерико во Sea Part Deux: Second Wave.

WWE (2021–сега)[уреди | уреди извор]

На 30 јули 2018 година, било објавено дека Кели ќе биде учесник во вториот Mae Young Classic на WWE.[7] Таа загубила од Деона Пурацо во првото коло.

На 20 јануари 2021 година, NXT објавијиле дека потпишале договор со Кели и дека таа ќе се натпреварува под ринг името Џиџи Долин и ќе дебитира со нејзиното учество во Класик на женскиот тим на Дасти Родос. Таа се здружила со колешката Кора Џејд, нова потписничка на турнирот, со која заседно настапија и загубија од The Way ( Кендис ЛеРеј и Инди Хартвел ) во првото коло.[40] Во епизодата NXT од 27 јули, Долин склучила сојуз со Менди Роуз и Џејси Џејн, наречени Токсична атракција . На Halloween Havoc, Долин и Џејн ги победиле Ио Шираи и Зои Старк, и Инди Хартвел и Персија Пирота во меч со тројна закана на тимот Scareway to Hell Ladder за да го освојат првенството за женски тимови NXT.

Професионална личност и стил во борење[уреди | уреди извор]

Трикот на Кели првично се засновал на нејзиното минато и појавувањето на Мојата голема дебела американска циганска свадба, што ја натерало да ги користи прекарите „Циганска принцеза“ и „Џипси кралица“.[8][41] Сепак, нејзината личност оттогаш има повеќе готски и сексуален тон, а сега повеќе се заснова на сукубус .[8][41][42] Таа го користи прекарот „Омилената блудница во пеколот“ и е позната по тоа што користи тактики како што се гризење и лижење на противниците за време на натпреварите како начин да ги излади.[8] Честопати била физички споредувана со борачот на WWE Пејџ,[8] која исто така ги лижела нејзините противнички.[41] Покрај тоа што е професионален борач, Кели е и камериер и највпечатлива е Теоријата на Остин.[43][44]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кели се омажила за колегата професионален борач Дарби Алин на 21 ноември 2018 година.[45] Таа објавила во август 2020 година дека се разведуваат.[46][47] За време на интервјуто за подкастот на Вики Гереро четири месеци подоцна, таа потврди дека таа и Алин повеќе не се во брак, туку останале пријатели.[46]

Првенства и достигнувања[уреди | уреди извор]

Кели е поранешен шампион на Shine Nova
 • F1RST Борење
  • F1RST првенство во борење VFW во горниот дел на градот (1 пат)[48]
 • Грузија Премиер борење
  • Together We Fight Tournament (1 пат) - со Chip Day[49]
 • Борење за прикажување играчки на Грим
  • GTS Меѓуродови првенства (1 пат)
 • Професионално борење илустрирано
  • Рангирана бр. 38 од најдобрите 100 женски борачи во 100-те на PWI за жени во 2020 година[50]
 • Нечесните борење
  • Rogue Tag Team Championship (1 пат) - со Vipress [51]
 • Борење со сјај
  • Шајне Нова првенство (1 пат) [52]
  • Воведен турнир на првенството SHINE Нова (2017)[53]
 • WWE
  • NXT женско екипно првенство ( 1 пат, тековно ) – со Џејси Џејн [54][55]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Nobody likes you when you're 23" ...I was born on this day“. June 4, 2020. Посетено на 8 August 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Priscilla Kelly“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 3. „Ashley Rayne, Priscilla Kelly and Xia Brookside join Mae Young Classic 2018“. WWE. July 30, 2018. Посетено на 8 August 2018.
 4. „The Gypsies Are Coming to America“. Посетено на 20 September 2018.
 5. 'My Big Fat American Gypsy Wedding': Gorgers Crash A Gypsy Halloween Party (VIDEO)“. Huffington Post. May 3, 2012. Посетено на 8 August 2018.
 6. White, Tiffany (March 22, 2018). „Here's What the Brides From 'My Big Fat American Gypsy Wedding' Are Doing Today“. In Touch Weekly. Посетено на 8 August 2018.
 7. 7,0 7,1 7,2 W, Brandi (July 31, 2018). „Priscilla Kelly: Hell's Favorite Harlot“. Last word on pro wrestling. Посетено на 12 August 2018.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „Interview Priscilla Kelly: "I'm known for grinding, biting, licking and even kissing". Wrestle List. Архивирано од изворникот на 2020-11-08. Посетено на 8 August 2018.
 9. „AWE/WPW/MCW Culture Shock“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 10. „AWE To Be The Man!“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 11. „UIW“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 12. „AWE ROAR“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 13. „WSU Resurgence 2“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 14. „WSU Breaking Barriers IV“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 15. „AWE ROAR“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 16. „WWR The Show Must Go On“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 17. „AWS Again No Presents For Christmas - Final Battle“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 18. „DDT Kasukabian! 2018“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 19. „Tweet“. twitter.com. Посетено на 2021-04-19.
 20. „Tweet“. twitter.com. Посетено на 2021-04-19.
 21. Satin, Ryan (January 5, 2019). „Priscilla Kelly Defends Viral Tampon Video, "Can't Take Life So Serious All the Time".
 22. „Priscilla Kelly Sticks "Used Tampon" In Tuna's Mouth During Suburban Fight's 'Last Warning' Show | Fightful Wrestling“. www.fightful.com.
 23. 23,0 23,1 Hawks, Asa (January 6, 2019). „MBFAGW Priscilla Kelly uses bloody tampon prop in wrestling match, goes viral & sparks debate“.
 24. 24,0 24,1 Nature, Heel By (January 6, 2019). „Wrestler's React To Mae Young Classic Competitor Priscilla Kelly's 'Bloody Tampon' Spot“. Wrestling News - Latest WWE, AEW, NJPW Pro Wrestling News | HeelByNature.com.
 25. „RATED R Wrestling“. Facebook. Посетено на 7 July 2019.
 26. „Priscilla Kelly Debuts In MLW“. www.mandatory.com.
 27. „SHINE 37“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 28. „SHINE 39“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 29. „SHINE Nova Title Tournament“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 30. „SHINE 46“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 31. „SHINE 49“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 32. „SHINE 51“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 33. „FIP Everything Burns 2017“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 34. „FIP Heatstroke 2017“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 35. „First Defense By SHINE NOVA Champion Priscilla Kelly At FIP Heatstroke 2017!“. World Wrestling Network. July 28, 2017. Посетено на 12 August 2018.
 36. „EVOLVE 85“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 37. „Style Battle #01.06“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 38. „Matches « Priscilla Kelly « Wrestlers Database « CAGEMATCH - The Internet Wrestling Database“. www.cagematch.net.
 39. „DDT Live! Maji Manji #20“. Cagematch. Посетено на 22 December 2018.
 40. „See the bracket for the first-ever Women's Dusty Rhodes Tag Team Classic“. WWE.
 41. 41,0 41,1 41,2 Csonka, Larry (June 15, 2017). „Priscilla Kelly Discusses Her Sexual Gimmick, Comparisons to Paige“. 411Mania. Посетено на 9 August 2018.
 42. Hawks, Asa (July 5, 2017). „MBFAGW Priscilla Kelly is a goth professional wrestler billed as 'Hell's favorite harlot'. Starcasm. Посетено на 9 August 2018.
 43. „EVOLVE 106“. Cagematch. Посетено на 9 August 2018.
 44. „Priscilla Kelly“. Online World of Wrestling. Посетено на 9 August 2018.
 45. Thompson, Andrew. „Fight Size Update: Darby Allin And Priscilla Kelly Get Married, Jim Cornette YouTube Channel, John Cena Live Events, More“. FIGHTFUL. Fightful. Посетено на 22 December 2018.
 46. 46,0 46,1 „Priscilla Kelly explains why she and Darby Allin divorced, original plans for her in AEW“. The Bharat Express News. December 12, 2020. Посетено на December 24, 2020.[мртва врска]
 47. „Various News: Priscilla Kelly & Darby Allin Divorcing, YOSHI-HASHI Thanks Fans After Six-Man Title Win, WWE Stock Up“. 411MANIA.
 48. Kreikenbohm, Philip (January 4, 2020). „F1RST Wrestling Uptown VFW Championship“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 49. Kreikenbohm, Philip (February 11, 2017). „Together We Fight Tournament (2017)“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 50. Kreikenbohm, Philip. „Pro Wrestling Illustrated (2020)“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 51. Kreikenbohm, Philip (June 2, 2019). „Rogue Grand Prix - Event @ Club 1720 in Los Angeles, California, USA“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 52. Kreikenbohm, Philip (July 16, 2017). „Shine Nova Championship“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 53. Kreikenbohm, Philip (July 16, 2017). „SHINE Nova Championship Inaugural Tournament (2017)“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.
 54. WWE.Com staff (October 26, 2021). „NXT Women's Tag Team Championship“. World Wrestling Entertainment (WWE). Посетено на October 27, 2021.
 55. Kreikenbohm, Philip (October 26, 2021). „NXT Women's Tag Team Championship“. Cagematch - The Internet Wrestling Database. Посетено на October 27, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]