Природонаучен музеј (Милано)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фасада на музејот

Природонаучниот музеј во Милано (итал. Museo Civico di Storia Naturale di Milano е музеј основан во 1838 г. кога природонаучникот Џузепе де Кристофорис (1803–1837) со тестамент му ја подарил својата збирка на градот. Прв директор на музејот бил Џорџо Јан (1791–1866).

Музејот има годишна посетеност од 350.000 лица.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]