Прејди на содржината

Природен резерват Магадан

Координати: 59°38′31″N 147°26′55″E / 59.64194° СГШ; 147.44861° ИГД / 59.64194; 147.44861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Природен резерват Магадан
руски: Магаданский заповедник
Природниот резерват Магадан
МестоМагаданска област
Најблизок градМагадан
Координати59°38′31″N 147°26′55″E / 59.64194° СГШ; 147.44861° ИГД / 59.64194; 147.44861
Површина883.817 ха
Воспоставен(а)1982 (1982)
Управно телоМинистерство за природни ресурси и околина на Русија
Мрежна страницаmagterra.ru

Природен резерват Магадан (руски: Магаданский заповедник) — руски заповедник (строг природен резерват) сместен во четири различни сектори низ регионот Магадан на рускиот Далечен Исток, вклучувајќи го и северниот брег на Охотско Море. Сите места се далеку едни од други, имаат различна клима, топографија, флора и фауна и немаат населени места или патишта за превоз. На потоците на територијата се наоѓаат некои од најголемите непречено места на мрестење на чум и кохо лосос. Еден сектор, островот Јамского, е дом на колонии на морски птици, со вкупно до 6 милиони индивидуи птици. Тука спаѓаат трошки од Ауклетс, гилемот, спектакуларни гилемоти, лунд и пуфин со рогови. Резерватот се наоѓа во Олскиот дистрикт во Магаданската област.[1][2] Неодамна, резерватот експериментирал со многу ограничени посети на крстаречки брод (под 200 патници) на еден од островите и се разработуваат планови за начини за зголемување на образовниот екотуризам во многу недостапната област.

Топографија[уреди | уреди извор]

Најголемиот сектор, Кава Челомџинскиго (624.456 хектари) е во југозападниот агол на Магадан. Од Охотското Море е одделен со два регионални природни резервати (Кава и Кавинскаја). Вториот по големина сектор е земјиштето Сејмчански (117.839 хектари) во внатрешноста на реката Колима, 520 км од градот Магадан. Трет по големина сектор е областа Ола (103.434 ха) на полуостровот Кони што се протега во Охотско Море. Четвртиот сектор е рамнината Јамского (38.809 ха) на југозапад од регионот, и самиот е поделен на крајбрежни, поплавни и островски подточки.[1]

Клима и екорегија[уреди | уреди извор]

Магадан се наоѓа во екорегионот планинската тундра Черски-Ко Koлима. Овој екорегион ги опфаќа планинските области на североисток на Сибир. Тоа е екорегион на екстремен студ и екстремна сувост.[3]

Климата на Магадан е субарктичка клима, без сува сезона (Кепенова класификација на климата, субартичка клима). Оваа клима се одликува со благи лета (само 1-3 месеци над 10 °C) и студени, снежни зими (најстуден месец под -3 °C).[4][5]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Повеќе од половина од територија на резерватот е зимзелена шума, претежно ариш (Larix gmelinii). Вториот најчест вид дрвја е притаен кедар.[1] Меѓу цицачите, вообичаени видови се вервериците, пиката, зајакот, кафеавата мечка, лисицата, самулата, хермелинот и визонот.[2]

Екотуризам[уреди | уреди извор]

Како строг природен резерват, резерватот Магадан е претежно затворен за пошироката јавност, иако научниците и оние со цели на „еколошко образование“ можат да го посетат резерватот со ппретходен договор. Резерватот сепак дава можност на јавноста да се посети со помош на екотуристички екскурзии, но посетителите мора да се приклучат на група предводена од ренџер и мора претходно да добијат писмени дозволи. Постои центар за посетители со експонати за природата во главната канцеларија на резерватите во градот Магадан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Magadan Zapovednik (Official Site)“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016.
  2. 2,0 2,1 „Magadan Zapovednik“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на January 21, 2016.
  3. „Map of Ecoregions 2017“ (англиски). Resolve, using WWF data. Посетено на September 14, 2019.
  4. Kottek, M., J. Grieser, C. Beck, B. Rudolf, and F. Rubel, 2006. „World Map of Koppen-Geiger Climate Classification Updated“ (PDF) (англиски). Gebrüder Borntraeger 2006. Посетено на September 14, 2019.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. „Dataset - Koppen climate classifications“ (англиски). World Bank. Посетено на September 14, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]