Природен парк Русенски Лом

Координати: 43°41′45″N 26°1′43″E / 43.69583° СГШ; 26.02861° ИГД / 43.69583; 26.02861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Природен парк Русенски Лом
бугарски: Природен парк Русенски Лом
Панорама на кањонот Русенски Лом
МестоОпштина Иваново, Област Русе, Бугарија
Најблизок градРусе
Координати43°41′45″N 26°1′43″E / 43.69583° СГШ; 26.02861° ИГД / 43.69583; 26.02861
Површина3,408 hectares (8,420 acres)
Воспоставен(а)26 февруари 1970
lomea.org

Природен парк Русенски Лом (бугарски: Природен парк Русенски Лом) ― заштитено подрачје во Општина Иваново, Област Русе, северна Бугарија. Паркот е основан на 26 февруари 1970 година, со цел да се заштити кањонот Русенски Лом, последната значајна десна притока на Дунав.[1] Паркот зафаќа површина од 3,408 хектари.[2]

Областа на паркот била населена во праисторијата. Помеѓу 12 и 14 век, за време на Второто Бугарско Царство, областа станала привлечна за монасите и биле основани неколку пештерски манастири. Како резултат на ова, тој стана значаен културен центар. Откако Отоманската Империја ја освоила областа, тие почнале да се распаѓаат. Остатоците од манастирите сега се дел од Ивановските карпести цркви кои се сместени во паркот и се светско наследство.[3]

Кањонот е изолиран, што овозможува создавање на природна средина која ги комбинира карактеристиките на медитеранската и централноевропската фауна и флора. Голем дел од областа е покриена со шума.[4]

Природниот парк е главна туристичка атракција. Главните активности во паркот вклучуваат посета на цркви издлабени во карпи, рафтинг и посета на пештери.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За парка“ (Bulgarian). Rusenski Lom Nature Park. Архивирано од изворникот на 2017-02-18. Посетено на 5 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Rusenski Lom Nature Park“. Danube-Auen National Park. Посетено на 3 January 2017.
  3. „Култура“ (Bulgarian). Rusenski Lom Nature Park. Архивирано од изворникот на 2017-02-18. Посетено на 10 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Природа“ (Bulgarian). Rusenski Lom Nature Park. Архивирано од изворникот на 2017-02-18. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Туризъм“ (Bulgarian). Rusenski Lom Nature Park. Архивирано од изворникот на 2017-02-18. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)