Прејди на содржината

Русенски Лом

Координати: 43°50′06″N 25°55′51″E / 43.8349° СГШ; 25.9308° ИГД / 43.8349; 25.9308
Од Википедија — слободната енциклопедија
Русенски Лом
Местоположба
ДржаваБугарија
Физички особености
Извор 
 • местоблизу Разград
 • координати43°24′N 26°40′E / 43.400° СГШ; 26.667° ИГД / 43.400; 26.667
 • надм. вис.360 м (1,180 ст)
Устие 
 • место
Дунав близу Русе
 • координати
43°50′06″N 25°55′51″E / 43.8349° СГШ; 25.9308° ИГД / 43.8349; 25.9308
 • надм. вис.
18 м (59 ст)
Должина196.9 kм (646,000 ст)[1]
Големина на сливот2,985 km2 (1,153 ми)[1]
Особености на сливот
ТечениеДунав→ Црно Море

Русенски Ломрека во североисточна Бугарија, последната голема десна притока на Дунав. Создадена е од реките Бели Лом и Черни (Црни) Лом, од кои едната го има својот извор јужно од Разград, а втората југоисточно од Попово.

Изворот на Бели Лом на 43°24′N 26°40′E / 43.400° СГШ; 26.667° ИГД / 43.400; 26.667 и 360 м надморска височина е привремено прифатена како точка од која започнува Русенски Лом. Пред да се спојат, двете реки имаат должина од 114,2 км за Черни Лом и 122,8 км за Бели Лом и слив од 1,550 км2 и 1,310 км2 редоследно. Двете реки главно течат северозападно, при што Бели Лом оди на запад кај Сеново, а Черни Лом тече североисточно по Широково, бидејќи двете реки се приближуваат да се спојат источно од Иваново. Русенски Лом се влева во Дунав во градот Русе, што го дава името на реката. Вкупната должина од изворот на Бели Лом е 196,6 км. Висината на устието е 18 м надморска височина.

Русенски Лом тече низ Природниот паркот Русенски Лом.