Принцеза Биргита од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Princess Birgitta
Princess Birgitta at the wedding of her niece Madeleine on 8 June 2013
Роден(а)19 јануари 1937(1937-01-19)(87 г.)
Haga Palace, Solna, Sweden
СопружникPrince Johann Georg of Hohenzollern (в. 1961; died 2016)
ДецаPrince Carl Christian
Princess Désirée
Prince Hubertus
Полно име
Birgitta Ingeborg Alice
ДинастијаBernadotte
ТаткоPrince Gustaf Adolf, Duke of Västerbotten
МајкаPrincess Sibylla of Saxe-Coburg and Gotha

Принцезата Биргита од Шведска ( Биргита Ингеборг Алис ; родена на 19 јануари 1937 година) е постара сестра на кралот Карл XVI Густаф .

Семејство[уреди | уреди извор]

Родена во палатата Хага во Стокхолм, таа е второ дете на принцот Густаф Адолф, војводата од Вестерботен и принцезата Сибила од Саксобурготски и Гота, и внука на кралот Густаф VI Адолф . Нејзините сестри се принцезата Маргарета, г. Амблер, принцезата Дезире, бароницата Силфвершилд и принцезата Кристина, г. Магнусон . Таа е прва братучетка на данската кралица Маргрете Втора

Меѓу нејзините сестри, само таа се омажила за маж со принцски статус и, во согласност со традицијата дека принцезите кои се мажат за принцови го задржуваат својот кралски статус, принцезата Биргита го задржала својот шведски стил на кралско височество,[1] повисок третман од оној на спокојното височество., на што историски имале право принцовите од Хоенцолерн и нивните сопруги.

Брак[уреди | уреди извор]

Ден на свадбата на принцезата Биргита од Шведска и принцот Јохан Георг од Хоенцолерн во Стокхолм.

При посета на пријатели и роднини во Германија во 1959 година, Биргита го запознала својот иден сопруг на коктел забава.

На 15 декември 1960 година, била објавена нејзината свршувачка со принцот Јохан Георг од Хоенцолерн (31 јули 1932 - 2 март 2016 година).

Граѓанската церемонија се одржала во Кралската палата во Стокхолм на 25 мај 1961 година, а верска церемонија во црквата Санкт Јохан во семејната палата на младоженецот во Зигмаринген на 30 мај/31 јули 1961 година. Деверици биле сестрата на невестата, принцезата Кристина и братучетката принцезата Бенедикт од Данска ; младоженците биле братот на невестата, престолонаследникот Карл Густаф и нејзиниот братучед, грофот Мајкл Бернадот од Висборг (син на Сигвард Бернадот ). Биргита се пријавила да се преобрати во римокатолицизмот кога се омажила за принцот Хоенцолерн, но нејзината апликација била одбиена со формулација што ја доведувала во прашање нејзината духовна посветеност на промената.

Од нејзиниот брак имала три деца: Карл (р. 1962), Дезире (р. 1963) и Хубертус (р. 1966). Таа и нејзините деца биле преминати за наследување на шведскиот престол кога последователната апсолутна првородност била воспоставена во Шведска во 1979 и 1980 година, а потоа ги вклучила само потомците на нејзиниот брат и нејзиниот вујко принцот Бертил .

Принцот Јохан Георг и принцезата Биргита се разделиле во 1990 година, иако останале легално во брак. Таа живеела на островот Мајорка во Шпанија, додека нејзиниот сопруг живеел во Минхен . Тој починал во 2016 година.

Јавен живот[уреди | уреди извор]

Во ноември 1960 година Биргита ги посетила Соединетите Држави придружувана од нејзината помлада сестра принцезата Дезире во име на нивниот дедо кралот Густаф VI Адолф за 50-годишнината од Американско-скандинавската фондација . Во нивна чест бил организиран бал за двете принцези во хотелот Renaissance Blackstone во Чикаго од страна на градоначалникот Ричард Дејли .[2]

Принцезата Биргита се занимавала со голф и добротворни цели надвор од Шведска и била почесен член на одборот на (британското) Кралско шведско здружение за голф,[3] позиција која ја презела кога починал нејзиниот вујко принцот Бертил. Таа имала свој голф натпревар во Мајорка, трофејот на принцезата Биргита, на нејзиниот домашен терен за голф.

Грбот на Биргита како шведска принцеза
Рацете на Биргита откако се омажи за принцот Јохан Георг

Предци[уреди | уреди извор]

 Предлошка:CN

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Шведската кралска фамилија

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Placering - Sveriges Kungahus“. Royalcourt.se. Архивирано од изворникот на 2011-06-14. Посетено на 2013-08-17.
  2. „November 3, 1960 - 2 Princesses Will Visit Chicago | Chicago Tribune Archive“. Archives.chicagotribune.com. 1960-11-03. Посетено на 2017-01-06.
  3. „Latest competitions - The Royal Swedish Golfing Society“. Rsgs.info. Архивирано од изворникот на 2007-09-22. Посетено на 2013-08-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Commonscatinline