Призрачен брод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберт Пинкем Рајдер. Бродот „Летечкиот Холанѓанец“.

Призрачен брод (англиски: ghost ship) — брод што плови, но без екипаж. Изразот првенствено се користи во легендите и измислената литература, но може да се однесува и на вистински брод што претходно бил изгубен, а подоцна пронајден на море без екипаж (или со мртов екипаж). Многу од извештаите за таквите средби со такви бродови се очигледни измислици, но постојат вистински документирани случаи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What is a Ghost Ship? | Wonderopolis“. wonderopolis.org. Посетено на 2023-10-17.
  2. Raunek (2019-07-04). „What are Ghost Ships?“. Marine Insight (англиски). Посетено на 2023-10-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]