Прејди на содржината

Прага 1 (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прага 1
Praha 1
Општински округ на Прага
Административен округ на Прага
Кула на Карловиот мост
Кула на Карловиот мост
Знаме на Прага 1Грб на Прага 1
Локацијата на Прага 1 во Прага
Локацијата на Прага 1 во Прага
ЗемјаЧешка
РегионПрага
Управа
 • ГрадоначалникПетр Хејма
Површина
 • Вкупна5,53 км2 (214 ми2)
Население (2020-01-01)
 • Вкупно29,759[1]
Час. појасЦЕТ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)ЦЕСТ (UTC+2)
Postal code110 00
Мреж. местоhttp://www.praha1.cz

Прага 1 (чешки: Městská část Praha 1) — општински округ во Прага.

Според информациите од 2004 година, во областа живееле 32.552 луѓе во 18.821 домаќинства. Областа зафаќа 5.53 километри квадратни.

Владини институции[уреди | уреди извор]

Чешкото Министерство за транспорт е во Прага 1. Канцеларијата за инспекција за безбедност на железницата има седиште во Прага 1. Седиштето на Министерството за надворешни работи на Чешката Република е во палатата Чернин во Прага 1. Седиштето на Министерството за образование, млади и спорт на Чешката Република е во Прага 1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Informativní počty obyvatel v obcích - Ministerstvo vnitra České republiky“. (чешки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]