Правец (град)

Координати: 42°53′38.44″N 23°55′8.08″E / 42.8940111° СГШ; 23.9189111° ИГД / 42.8940111; 23.9189111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Правец
Правец
град
Центарот на Правец
Центарот на Правец
Грб на Правец
Правец is located in Бугарија
Правец
Правец
Местоположба на Правец во Бугарија
Координати: 42°53′38.44″N 23°55′8.08″E / 42.8940111° СГШ; 23.9189111° ИГД / 42.8940111; 23.9189111
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаПравец
Управа
 • ГрадоначалникРумен Гунински (БСП)
Површина
 • Вкупна46,073 км2 (17,789 ми2)
Надм. вис.&10000000000000440000000440 м
Население (2022)
 • Вкупно4,242
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2161
Повик. бр.+359 07133
Мреж. местоpravets.bg

Правец (бугарски: Правец) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Правец во Софиската Област. Има население од околу 4.242 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на 60 километри од главниот град Софија, северно од Стара Планина во мала котлина. Во близина на Правец минува автопатот Хемус. Градот спаѓа во умерената континентална климатска зона.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е родното место на долгогодишниот комунистички претседател на Бугарија, Тодор Живков. Првата фабрика за микропроцесори во Бугарија била основана токму во Правец. Произведените лични мсетачи, кои се едни од првите во Бугарија, го носаат името „Правец“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]