Поштенски броеви во Ерменија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Ерменија со првите две цифри на поштенските броеви)

Поштенските броеви во Ерменија се состојат од 4 цифри. Пред 1 април 2006 година, се состоеле од 6 цифри. Тој формат останал непроменет од времето на СССР. Пример поштенскиот број на МНР на Ерменија бил 375010, сега е 0010.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-09-28. Посетено на 2016-05-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]