Поштенски броеви во Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Азербејџан со првите две цифри на поштенските броеви.

Поштенските броеви во Азербејџан се состојат од 4 цифри во формат AZ NNNN. Пред осамостојувањето на Азербејџан во 1991 година, се состоеле од 6 цифри во формат 37NNNN . Броевите се наследени од стариот поштенски систем на СССР, каде што поштенските броеви започнуваа со ..NNNN. Стариот формат 37NNNN беше воведен во советско време во 1970 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почта России призывает писать индекс правильно“. Новости компании (руски). Почта России. 10 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 18 февруари 2012. Посетено на 23 август 2010.
  2. На територијата на Нагорно-Карабах не се наоѓа под контрола на азербејџанското влада и поштенските кодови се надвор од употреба. Не поштенските снабдување се изведуваат меѓу Нагорно-Карабах и остатокот од Азербејџан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]