Поштенски броеви во Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поштенските броеви во Андора се објавени во јули 2004 година.[1] Поштенските услуги во Андора ги вршат поштите на Шпанија и Франција. Поштенските броеви биле направени во координација со поштенските администрации на двете држави. Секоја од седумте општини на Андора има свои броеви.[2]

Парохија Поштенски број
Канилјо AD100
Енкамп AD200
Ордино AD300
Ла Масана AD400
Андора ла Велја AD500
Сант Жулија де Лорија AD600
Ескалдес-Енгордањ AD700

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Muhamad Amin, Sara and Wilson, David (2014) Designing a Postcode System for Arbil City, Iraq., International Journal of Computer and Communication Engineering, V3 (5) page 383. ISSN 2010-3743
  2. Codis postals del Principat d'Andorra