Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2011/ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 ноември 2011.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2826 (+3) 10 1990
2 Вишванатан Ананд Индија Индија 2811 (-6) 10 1969
3 Левон Аронјан  Ерменија 2802 (-5) 10 1982
4 Владимир Крамник  Русија 2800 (+9) 6 1975
5 Тејмур Раџабов  Азербејџан 2781 (+29) 15 1987
6 Василиј Иванчук  Украина 2775 (+10) 26 1969
7 Веселин Топалов  Бугарија 2768 (0) 0 1975
8 Сергеј Карјакин  Русија 2763 (-9) 15 1990
9 Александар Морозевич  Русија 2762 (+25) 17 1977
10 Хикару Накамура  САД 2758 (+5) 10 1987