Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2011/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 мај 2011.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Вишванатан Ананд Индија Индија 2817 (0) 0 1969
2 Магнус Карлсен  Норвешка 2815 (0) 0 1990
3 Левон Аронјан  Ерменија 2808 (0) 0 1982
4 Владимир Крамник  Русија 2785 (0) 0 1975
5 Василиј Иванчук  Украина 2776 (-3) 9 1969
6 Сергеј Карјакин  Русија 2776 (0) 0 1990
7 Веселин Топалов  Бугарија 2775 (0) 0 1975
8 Хикару Накамура  САД 2774 (0) 0 1987
9 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2772 (0) 0 1985
10 Вугар Гашимов  Азербејџан 2760 (+14) 6 1986