Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2010/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 јули 2010.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2826 (+13) 10 1990
2 Веселин Топалов  Бугарија 2803 (-9) 12 1975
3 Вишванатан Ананд Индија Индија 2800 (+13) 13 1969
4 Владимир Крамник  Русија 2790 (0) 0 1975
5 Левон Аронјан  Ерменија 2783 (0) 0 1982
6 Шахријар Мамедјаров  Азербејџан 2761 (-2) 13 1985
7 Александар Гришчук  Русија 2760 (0) 0 1983
8 Павел Елијанов  Украина 2755 (+4) 16 1983
10 Алексеј Широв  Шпанија 2749 (+7) 7 1972
8 Тејмур Раџабов  Азербејџан 2748 (+8) 23 1987